Lige i hjertet af Faaborg, finder du denne fantastiske perle, opført på markant hjørnegrund, opført i 2½ plan i sten, pudset og gulmalet med hvide dannebrosvinduer. Ejendommen huser Restaurant Trekroner. Trekroners bygning blev opført i 1686 og er dermed en af Faaborgs ældste bygninger. Bygningen har tidligere været ejet af brændevinsbrændere og skippere, og ligger direkte på byens torv og med brostensbelagt smal gade lige ned til havnen.
Bygningen: Restaurant Trekroner indeholder b.la. indgangsparti, i stueplan 2 restaurationslokaler, med plads til 75 gæster, bar, mellemgang med trappe til 1.sal – stort, moderne, komplet, godkendt og funktionsdygtigt restaurationskøkken med kølerum. Trappen til 1. sal fører op til mellemgang med toiletter, administrationskontor og ”Faaborgstuen” med historiske ”bløde” møbler, hvor velkomstdrink eller kaffe kan indtages. Faaborgstuen bruges også til selskaber.
Når du træder ind i Restaurant Trekroner, kommer du tæt på Faaborgs sjæl. I mere end 200 år har faaborgensere og andet godtfolk sat hinanden stævne på byens ældste værts- og spisehus. Sælges med alt inventar.